Wrocławski Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych wyznaczający standardy, idee i kierunki działań przyświecające polityce włączania tej grupy osób w ogół społeczności lokalnej. Realizacja programu ma na celu stworzenie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Patron Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich śp. Bartłomiej Skrzyński stał na czele biura „Wrocław bez barier” we wrocławskim Magistracie, koordynując i wdrażając m.in. „Wrocławskie Standardy Dostępności Przestrzeni Miejskich”. Aktualnie urząd ten piastuje Dominik Golema, Dyrektor Biura, Rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. Dialogu Społecznego.
Fundacja w ramach długoletniej współpracy z Biurem Wrocław Bez Barier aktywnie realizuje szereg projektów przyczyniających się do poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Inicjatywy te mają na celu rozwój dostępności architektonicznej, komunikacyjnej oraz integrację społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na skutek ograniczeń związanych z niepełnosprawnością.
Rusza kolejna, dwunasta już edycja Plebiscytu „Wrocław bez Barier” im. Bartłomieja Skrzyńskiego. Plebiscyt „Wrocław bez Barier” ma na celu uhonorowanie inicjatyw, działań i przedsięwzięć, które przyczyniły się lub przyczyniają się do rozwoju sytemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Plebiscyt został zainaugurowany w 2010 roku, z inicjatywy rzecznika Prezydenta Wrocławia ds. Osób z niepełnosprawnością śp. Bartłomieja Skrzyńskiego. Certyfikat „Wrocław bez Barier” promuje dobre postawy oraz działania podejmowane przez firmy, instytucje i osoby fizyczne na rzecz pełnej dostępności i integracji. Prestiżowy dokument jest sygnowany przez Prezydenta Wrocławia – Jacka Sutryka.
Organizowane przez nas konferencje to spotkania wybitnych lekarzy, fizjoterapeutów, rehabilitantów, logopedów, psychopedagogów, psychologów i innych specjalistów z zainteresowanymi daną tematyką konferencji, głównie z rodzicami, opiekunami dzieci, młodzieży i dorosłych z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Uczestnikami są również studenci medycyny, pielęgniarstwa, wolontariusze, także przedstawiciele branży farmakologicznej czy rehabilitacyjnej. Z uwagi na zainteresowanie, charakter i specyfikę prowadzonych konferencji, zyskują one miano międzynarodowych. Organizowane przez nas konferencje stwarzają przestrzeń do wymiany doświadczeń pomiędzy zespołem medycznym a rodzicami/opiekunami, poruszają tematy odnośnie nowatorskich rozwiązań w leczeniu, rehabilitacji i edukacji chorych, dzieci i dorosłych z różnego rodzaju niepełnosprawnością.
Warsztaty „Wchodzę w rolę” mają na celu ukazanie dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym świata z perspektywy dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnością. W trakcie zajęć dzieci poznają bariery, z którymi na co dzień mierzą się ich rówieśnicy ze szczególnymi potrzebami. Od 2017 roku, kiedy Fundacja „Potrafię Pomóc” zorganizowała pierwszą, pilotażową edycję warsztatów „Wchodzę w rolę”, zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyły w nich dzieci i młodzież z dolnośląskich i podkarpackich szkół i przedszkoli.
Organizowana na bulwarze Dunikowskiego we Wrocławiu wystawa „Potrafię Pomóc” to coroczne wydarzenie nakierowane na rozwijanie świadomości społecznej i wiedzy na temat chorób rzadkich i ultrarzadkich. W ramach wydarzenia prezentujemy zagadnienia dotyczące poszczególnych jednostek chorobowych, przybliżamy sylwetki naszych podopiecznych oraz wyjątkowych osób z Wrocławia, które poprzez swoją społeczną i zawodową aktywność, są przykładem ku inspiracji i motywacji.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce